Jak w legalny sposób nie zapłacić podatku od kryptowalut w Polsce?

Do legalnych sposobów uniknięcia zapłaty podatku od kryptowalut w Polsce należy niewątpliwie zaliczyć zmianę rezydencji podatkowej, która uzależnia miejsce wypełnienia zobowiązania podatkowego przez podatnika.

Odnosząc się jednak do innej możliwości, jeśli podatnik nie planuje modyfikacji swojego centrum interesów życiowych i gospodarczych, warto rozważyć możliwość tzw. “przeniesienia obowiązku podatkowego” na inny rok podatkowy.

Warto przypomnieć, że, obowiązek zapłaty podatku wystąpi, jeśli w danym roku podatkowym podatnik odnotował dochód. Taką chwilą jest m.in. moment wymiany kryptowalut na FIAT, towar czy usługę. Odpowiadając jednak na kluczowe pytanie, jeżeli podatnik zakupił w danym roku podatkowym kryptowaluty, to będzie on zobowiązany do ich zsumowania i wykazania w zeznaniu podatkowym. Takie same czynności powinien wykonać w stosunku do przychodów. W sytuacji, gdy podatnik będzie miał więcej kosztów niż przychodów, to obowiązek podatkowy nie powstanie. Bowiem regulacje podatkowe obecnie pozwalają podatnikowi kupić kryptowaluty (również stablecoiny) odpowiadające wysokości zsumowanego przychodu. W rzeczywistości powoduje to, iż w przypadku wykazania przychodu np. w wysokości 100 000 zł i jednocześnie kosztów 100 000 zł, spowoduje, że podatnik nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku.

Automatyzacja rozliczeń podatku od kryptowalut. Dzięki Cryptiony masz na bieżąco wgląd w swoje zobowiązania podatkowe z tytułu zbycia kryptowalut. 

Cryptiony to najnowocześniejszy sposób na kontrolowanie podatków związanych z kryptowalutami. Dzięki aplikacji nikt nie zgubi się w podatkach, dzięki czemu może uniknąć problemów z fiskusem. Aktualne zobowiązania podatkowe można sprawdzić w każdej chwili za pomocą dowolnego urządzenia. Wystarczy pobrać swój raport podatkowy. Dzięki Cryptiony oszczędza się czas i środki finansowe do tej pory wydawane na tradycyjne metody rozliczania transakcji. Jedyne co trzeba zrobić to wprowadzić dane podatkowe do deklaracji PIT-38 (sekcja E). Deklarację można wypełnić osobiście lub przekazać do wypełnienia do biura rachunkowego.

Jak rozliczyć airdropy?

Airdropy są rodzajem akcji marketingowej, która umożliwia podatnikowi uzyskać darmowe kryptowaluty. Celem takiej promocji jest zwiększenie zainteresowania na temat danego projektu. Użytkownicy biorący udział w airdropach otrzymują na wskazany portfel kryptowalutowy zazwyczaj niewielką ilość tokenów, które w przyszłości mają szansę na rozwój.

Airdrop otrzymywany jest niekiedy nieodpłatnie i całkowicie za darmo. Jest on więc niczym innym jak darowizną w świetle prawa podatkowego. Podatnik będzie zobowiązany do jego rozliczenia wyłącznie w momencie, gdy kwota otrzymanej darowizny przekroczy próg 4,902 zł. Bowiem wartość ten próg został określony dla trzeciej grupy podatkowej, tj. otrzymanie darowizny od osób niespokrewnionych z obdarowanym.

Podatnik jeśli nie przekroczy ww. kwoty, standardowo będzie zobowiązany do rozpoznania obowiązku podatkowego dopiero w momencie sprzedaży pozyskanych za darmo kryptowalut i opodatkowania ich stawką 19% z tytułu odpłatnego ich zbycia. W takim przypadku będzie on zobowiązany do wykazania dochodu w deklaracji PIT-38.

Free E-Book

Basics of Cryptocurrency and blockchain technology