blog 1

Czy kryptowaluty mogą zastąpić pieniądze fiducjarne?

Kryptowaluty stały się niezwykle popularne w ciągu ostatniej dekady, do tego stopnia, że niektóre transakcje są dokonywane wyłącznie za pomocą wirtualnych monet. Ale trzeba się zastanawiać, czy kryptowaluty zastąpią w przyszłości pieniądze fiducjarne? Trudno to powiedzieć i jak możesz sobie wyobrazić, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Jakie są zalety kryptowalut?

Jednym z powodów, dla których ludzie będą otwarci na korzystanie z kryptowalut, jest to, że nie są tak łatwo manipulowani w porównaniu do pieniędzy fiducjarnych. Kryptowaluta może również przynieść pojęcie uniwersalnego dochodu podstawowego, który idzie w parze z wirtualną walutą. Istnieje kilka programów, które już eksperymentują z uniwersalnym dochodem podstawowym i opierają się tylko na krypto.

Kolejną istotną zaletą związaną z kryptowalutami jest fakt, że może one eliminować pośredników w codziennych transakcjach. To może być poważny problem i naprawdę musi nadać ton w sprytny i profesjonalny sposób. Może w końcu pomóc konsumentom, jednocześnie zmniejszając niektóre koszty operacyjne dla firm.

Plusy i minusy pieniędzy fiat

Pieniądze fiat nadal pozostają prawnym środkiem płatniczym w wielu krajach na całym świecie. I łatwo zrozumieć, dlaczego. Po pierwsze, masz dużą stabilność, co nie jest czymś, z czym często spotykasz się w świecie kryptowalut. Co więcej, masz regulatorów, którzy utrzymają gospodarkę na powierzchni i odepchną inflację lub recesję. Inwestorzy są bardziej skłonni do wyboru czegoś stabilnego, takiego jak pieniądz fiducjarny i przede wszystkim zniesienia lub po prostu zignorowania istnienia kryptowaluty.

Ale są też wady. Pieniądze Fiat mogą czasami doprowadzić do recesji. A ponieważ banki kontrolują pieniądze fiducjarne, oznacza to, że prawie nie masz żadnej anonimowości i zawsze musisz polegać na nich w przypadku transakcji finansowych.

Czy kryptowaluta to dobry pomysł na zastąpienie gotówki?​

Jak możesz sobie wyobrazić, istnieją pewne obawy związane z wymianą kryptowalut na pieniądze fiducjarne. Głównym problemem jest to, że wirtualne waluty są w większości niestabilne. Ich wartość ciągle się zmienia, z rzadkimi momentami stabilności. I to jest problem, gdy próbujesz oprzeć gospodarkę na czymś z natury niestabilnym.

Jest też fakt, że rządy mają trudności z regulowaniem kryptowalut i są bardzo skoncentrowane na nieużywaniu ich ze względu na ogólne ograniczenia i brak kontroli.

Czy kryptowaluta to dobre rozwiązanie dla inwestorów?​

To zależy od wielu czynników. Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się inwestorzy w odniesieniu do wirtualnych monet, jest fakt, że podlegają one wahaniom. Czasami doceniają, ale innym razem możesz stracić pieniądze jako inwestor kryptograficzny. To oczywiście będzie nie lada wyzwaniem i musisz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby naturalnie i z wielkim sukcesem wyeliminować takie problemy.

Podczas gdy niektórzy ludzie używali kryptowalut do kupowania nieruchomości lub inwestowania w akcje, jest ich niewiele. Większość inwestorów nadal polega na łatwości korzystania z pieniądza fiducjarnego, więc bardzo trudno będzie przenieść ich do społeczeństwa bez papieru, w którym będą musieli polegać tylko na wirtualnych pieniądzach i tokenach. Najprawdopodobniej stanie się to tylko wtedy, gdy będzie większa stabilność. Ale w tej chwili wydaje się, że tak nie jest.

Możemy jednak oczekiwać, że liczba użytkowników kryptowalut podwoi się do 2030 roku. W połączeniu z większą liczbą ulepszeń technologicznych możemy oczekiwać, że w ciągu najbliższych 2 dekad ludzie będą coraz bardziej koncentrować się na kryptowalutach. Oczywiście wyzwania mogą pojawić się na dłuższą metę i sprowadza się to również do tego, jak w naszym społeczeństwie będą używane pieniądze fiducjarne.

ICO i start-upy kryptowalut zmieniają sposób, w jaki myślimy o krypto

Jedną z największych zalet kryptowaluty jest fakt, że wiele startupów polega na niej i jej zdecentralizowanym aspekcie, aby oferować rozwiązania naszych codziennych problemów. I to świetnie, ponieważ dużo uwagi poświęca się wartości i wzroście. Startupy rozumieją i wykorzystują prawdziwą moc kryptowalut, jednocześnie ułatwiając potencjalnym klientom samodzielne zostanie inwestorami.

Czy kryptowaluty zastąpią pieniądze fiducjarne?

Można śmiało powiedzieć, że pieniądze fiducjarne będą istnieć jeszcze przez bardzo długi czas. O ile całe społeczeństwo nie przeniesie się na wirtualne monety, bardzo trudno będzie umniejszyć znaczenie i wartość pieniądza fiducjarnego. Minie dużo czasu, może nawet sto lat, zanim kryptowaluta w pełni zastąpi pieniądze fiducjarne. Lub, w zależności od tego, jak ewoluuje nasz świat, zmiany te mogą nastąpić znacznie wcześniej.

Trudno powiedzieć, ale kryptowaluta już w wielu miejscach zastępuje fiducjarne pieniądze i za pomocą krypto możemy już kupować wiele rzeczy, w tym domy, samochody czy przedmioty online. Może trochę potrwać, zanim w pełni zastąpią pieniądze fiducjarne, ale z pewnością istnieje potencjał

Free E-Book

Basics of Cryptocurrency and blockchain technology