Czym są inteligentne kontrakty przyszłości?

Inteligentne kontrakty to umowy cyfrowe zapisane w postaci kodów, które są wykorzystywane przez kupujących i sprzedających na blockchainie, zbudowane w ramach blockchaina, który jest zdecentralizowany. W wielu blockchainach wdrożono inteligentne kontrakty, np. w Bitcoin, Ethereum, Cardano, Eos, Tron czy Tezos. Nick Szabo jest informatykiem, który w 1994 roku po raz pierwszy zaproponował ideę inteligentnych kontraktów i wymyślił wirtualną walutę 10 lat przed Bitcoinem. Jedną z najstarszych implementacji inteligentnych kontraktów są automaty sprzedające.

Ponieważ jest to system zarządzany publicznie, dane dotyczące każdej transakcji są przechowywane i niezmienne, nie ma też pośredników ani osób trzecich, które mogłyby zablokować lub cofnąć płatności przed dotarciem do celu.

Są one najczęściej wykorzystywane w transakcjach dotyczących nieruchomości, gdzie kupujący i sprzedający tworzą inteligentne kontrakty i digitalizują nieruchomości.
Digitalizacja nieruchomości? Co to jest?
NIE! To nie one tworzą cyfrową nieruchomość, tylko połączenie dwóch pośredników, którzy zawierają umowę.
Albo powiedzmy, że jesteś najemcą i tworzysz inteligentny kontrakt ze swoim właścicielem i umawiasz się, że będziesz płacił czynsz w określonym dniu każdego miesiąca. Następnie tworzysz inteligentny kontrakt, który automatycznie płaci właścicielowi czynsz każdego miesiąca bez Twojej ingerencji.

smart contracts

Dlaczego warto korzystać z inteligentnych kontraktów?

Inteligentne kontrakty są znane ze swojego bezpieczeństwa, w rzeczywistości są to najbezpieczniejsze sposoby zawierania umów. Inteligentny kontrakt nie wymaga trzeciej strony do realizacji kontaktów i jest przechowywany w bazie danych platform takich jak Ethereum, która jest zdecentralizowana, dzięki czemu jest bezpieczniejsza niż kiedykolwiek. Inteligentne kontrakty są podstawą DeFi – Zdecentralizowanych Finansów.

Ponieważ jest to kontrakt cyfrowy, dokładność zapewniana przez inteligentne kontrakty jest nieskazitelna, ponieważ wykonują one warunki za Ciebie, co jest wysoce zabezpieczone i nie można nimi manipulować.

Brak pośrednika oznacza, że transakcja jest przejrzysta, a komunikacja między kupującymi i sprzedającymi jest bezpośrednia, co jest powodem, dla którego jest uwielbiana przez osoby, którym zależy na zaufaniu i prywatności.

Jest tak bezpieczny, że nawet rządowe systemy głosowania i dokumentacja zdrowotna pacjentów są przechowywane w postaci inteligentnych kontraktów z wykorzystaniem kluczy prywatnych.

Inteligentne kontrakty mogą pewnego dnia stać się przyszłością – nie są one wykorzystywane tylko w jednej branży, ale mogą być stosowane we wszystkich sektorach, od służby zdrowia, przez finanse, po branżę ubezpieczeniową.

Dowiedz się więcej o SC i DeFi z mojej książki elektronicznej: Podziemny przewodnik jak opanować pieniądze przyszłości

Free E-Book

Basics of Cryptocurrency and blockchain technology